Giżycko - oceny wg. turystów:
średnia 4.06 na podstawie 12 opinii

Giżycko - trasy samochodowe

Posiadanie samochodu na wakacjach również może okazać się przydatne. Nawet na Mazurach, dokąd, jak się przyjęło, człowiek zmierza po to, by zjednoczyć się z naturą. Dzięki prywatnemu pojazdowi będziemy mogli pokonać większe odległości w znacznie krótszym czasie, a co za tym idzie – zobaczyć i zwiedzić znacznie więcej pięknych miejsc. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami tras samochodowych. Z ich pomocą, z pewnością wybierzecie coś dla siebie i zaplanujecie wspaniały dzień.


                                                                                                                                                           fot. Pixabay.com

1.Trasa numer 1 – Giżycko – Piękna Góra – Owczarnia – Wilczy Szaniec – Kętrzyn – Święta Lipka – Reszel (około 70 kilometrów)

•Z mazurskiego Giżycka wyjeżdżamy na zachód ulicą Fryderyka Chopina, która płynnie przechodzi w drogę wojewódzką numer 592. Prostym asfaltem przecinamy wioskę Piękna Góra i kierujemy się w stronę wsi Pożarki, mijając po drodze zapierające dech w piersiach widoki lasów i jezior. Tuż za Pożarkami musimy odbić w lewo i zagłębić się w Las Pojezierski. Tam, ukryta przed światem zewnętrznym, znajduje się niewielka wieś Owczarnia, gdzie można zobaczyć prywatne Muzeum Mazurskie w XIX-wiecznej chacie. Na jego eksponaty składają się autentyczne przedmioty codziennego użytku, a także książki, mapy i militaria.

•Wracając na drogę wojewódzką numer 592, skręcamy w lewo i w zmierzamy w kierunku północno-zachodnim. Dojeżdżamy do wsi Karolewo, gdzie należy odbić w prawo. W ten sposób dotrzemy do Wilczego Szańca – miejsca, w którym podczas II wojny światowej znajdowała się główna kwatera Hitlera. Możemy zobaczyć tam pozostałości wielkich betonowych bunkrów i schronów, które zostały zniszczone przez armię radziecką w roku 1945.

•Wracamy na trasę. Ponownie mijamy wieś Karolewo i zmierzamy prosto do Kętrzyna, jednego z najbardziej malowniczych miasteczek na Mazurach. To dobry moment na chwilę postoju, odpoczynek, posiłek oraz spacer. W Kętrzynie można zwiedzić zamek pokrzyżacki z XIV wieku, a także Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, które znajduje się na jego terenie. To idealne miejsce by przez chwilę poczuć średniowiecznego ducha.

•Miasto opuszczamy drogą numer 594, w kierunku południowo-zachodnim. Mijamy szereg maleńkich wiosek, aż w końcu docieramy do Świętej Lipki, miejscowości nad jeziorem Dejnowo. Tym, co warto tu zobaczyć, jest Sanktuarium Maryjne, jeden z najwspanialszych zabytków barokowych. Piękny kościół otaczają równie piękne krużganki, a jego wnętrza mienią się od malowideł. Latem można tu również posłuchać muzyki organowej, którą wykonują znani muzycy.

•Stąd już tylko 7 kilometrów i znajdziemy się we wiosce pod nazwą Reszel. Funkcjonował tu niegdyś zamek biskupów warmińskich, który dziś jest ciekawym obiektem do zwiedzania, domem twórczym i piękną galerią sztuki. Ciekawostka: w tym miejscu przebywał kiedyś sam Mikołaj Kopernik.

                                                                                                                                                            fot. Pixabay.com

2.Trasa numer 2 – Giżycko – Spytkowo  – Harsz – Sztynort – Węgorzewo (około 60 kilometrów)

Z Giżycka ruszamy drogą krajową numer 63 w kierunku północno-wschodnim. Docieramy aż do Spytkowa, gdzie znajduje się słynna Indiańska Wioska – muzeum plenerowe, w którym możemy podziwiać malownicze tipi i eksponaty, kupić pamiątki, a także skorzystać z organizowanego ogniska i zjeść smaczne kiełbaski.

•Wracamy na trasę 63 i kontynuujemy podróż w kierunku północnym, by na dużym skrzyżowaniu odbić w lewo. Docieramy do wsi Harsz, wokół której rozciągają się liczne lasy i jeziora. Znajduje się tu również punkt widokowy na przesmyku między jeziorami Dargin i Kirsajty, co czyni to miejsce idealnym do zrobienia pięknych zdjęć.

•Docieramy do wsi Sztynort. Tutaj znajduje się Pałac Lehndorffów, potężnego przed laty rodu hrabiowskiego. Sztynort, choć przetrwał tragedię wojen, nie uległ większym zniszczeniom, w związku z czym miejscowość jest dobrym miejscem do zwiedzania, zwłaszcza dla pasjonatów historii. Po wojnie pałac zaadaptowano na muzeum pełne ciekawych eksponatów.

•Po minięciu wioski, znajdujemy się na kolejnym skrzyżowaniu. Należy teraz skręcić w prawo i skierować się w stronę Mamerek, gdzie znajdują się dobrze zachowane bunkry z czasów II wojny światowej. Cały kompleks nosi nazwę Miasto Brygidy i jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów na Mazurach. Należy jednak zaopatrzyć się w latarkę i patrzeć pod nogi – w wielkich opuszczonych schronach nietrudno o wypadki.

•Ruszamy dalej na północ, aż przy jeziorze Mamry czeka nas skręt w prawo, na drogę numer 650. Doprowadzi nas ona prosto do Węgorzewa, mazurskiego miasteczka, w którym można zobaczyć między innymi Muzeum Kultury Ludowej, zamek pokrzyżacki, cmentarz czy Kościół św. Piotra i Pawła. Miejscowość jest dobrym miejscem na odpoczynek i spacery, do których dodatkowo zachęca piękny zielony park.

                                                                                                                                                                fot. Pixabay.com

3.Trasa numer 3 – Giżycko – Pieczonki – Kruklanki – Możdżany – Jurkowo – Wolisko – Jeziorowskie – Przerwanki – Pozezdrze – Giżycko (około 80 kilometrów)

Z Giżycka wyruszamy ulicą Suwalską w kierunku wschodnim, kierując się w stronę wsi Pieczonki. Droga doprowadzi nas do jednej z bardziej malowniczych miejscowości turystycznych, mianowicie Kruklanek. Wioska leży u stóp puszczy Boreckiej i nad brzegiem jeziora Gołdopiwo, co czyni ją idealnym miejscem na relaks i odpoczynek. Warto zobaczyć znajdujący się tu późnogotycki kościół, a także cmentarz poległych podczas I wojny światowej żołnierzy rosyjskich i niemieckich.

•Kierując się dalej na wschód, mijamy Możdżany i Jurkowo Węgorzewskie, by dotrzeć do wioski Wolisko, położonej nad maleńkim jeziorkiem o tej samej nazwie. Znajduje się tu Stacja Hodowli Żubrów, gdzie można obserwować znajdujące się w specjalnej zagrodzie majestatyczne zwierzęta. W całej Puszczy Boreckiej żyje aktualnie około 60 osobników, które są pod ścisłą ochroną.

•Wracamy tą samą trasą do Kruklanek, wyjeżdżając tym razem w kierunku zachodnim, a następnie północnym. Docieramy do małej miejscowości Przerwanki, gdzie można zobaczyć starą śluzę na rzece Sapinie. Śluza została wybudowana w roku 1910, by regulować poziom wody podczas budowy Kanału Mazurskiego, który miał połączyć Wielkie Jeziora z Bałtykiem.

•Z Przerwanek udajemy się na zachód, do pobliskiej wioski Pozezdrze. Znajduje się tam była kwatera Heinricha Himmlera, zwana dziś Czarnym Szańcem. Obecnie jest to miejsce bardzo tajemnicze i przez to atrakcyjne – pozostałości po bunkrach, choć zachowały się bardzo nielicznie, tylko czekają na śmiałków z latarkami, którzy zdecydują się na ich eksplorację. 

•Z Pozezdrza wyjeżdżamy drogą numer 63 w kierunku południowym. Doprowadzi nas ona do samego Giżycka.

                                                                                                                                                            fot. Pixabay.com

4.Trasa numer 4 – Giżycko – Pozezdrze – Węgorzewo – Banie Mazurskie – Rapa – Gołdap – Kruklanki – Giżycko (około 130 kilometrów)

Z Giżycka wyjeżdżamy Aleją 3 Maja w kierunku północnym. Drogą numer 63 docieramy aż do Pozezdrza, w którym znajduje się była kwatera Heinricha Himmlera (krótki opis Pozezdrza powyżej). Trzymając się dalej drogi krajowej, dotrzemy do Węgorzewa, malowniczego miasteczka mazurskiego, które owija wstęga rzeki Węgorapy (krótki opis Węgorzewa powyżej). Rzeka płynie aż do obwodu Kaliningradzkiego.

•Obierając kierunek na północny-wschód, jedziemy drogą numer 650. Doprowadzi nas ona do miejscowości Banie Mazurskie, w której znajduje się zabytkowy kościół późnogotycki i cerkiew greko-katolicka.

•Kierujemy się w głąb lasu, by przedostać się do wioski Rapa, znajdującej się tuż przy granicy z obwodem Kaliningradzkim. Znajduje się tam słynna piramida, która pełni funkcję grobowca możnego rodu Farenheidów. Obiekt, nie dość, że przypomina piramidę, to jeszcze w pełni oddaje jej funkcje. Zachowane wewnątrz ciała uległy mumifikacji. Z tym miejscem wiąże się kilka tajemniczych legend, które mówią o działających w okolicy złych czarach.

•Ze wsi Rapa kierujemy się na południowy wschód. Przed nami długi odcinek trasy do miejscowości Gołdap. Jest to cenne uzdrowisko klimatyczne, w którym można skorzystać z wyciągu krzesełkowego i napawać się widokami oraz świeżym powietrzem. Znajdują się tu również tężnie solankowe, które są czwartym obiektem tego typu w całej Polsce. Miejscowość jest atrakcyjna przez cały rok – pobliska Piękna Góra zimą zmienia się w stok narciarski, jest tu również wyciąg saneczkowy. Gołdap to idealne miejsce na ucieczkę od cywilizacji i zapewnienie swojemu organizmowi niezbędnej dawki odpoczynku i regeneracji.

•Miejscowość opuszczamy drogą numer 650, która biegnie w kierunku południowym. Po drodze do Giżycka zahaczamy jeszcze o malownicze Kruklanki (krótki opis powyżej).

                                                                                                                                                                    fot. Pixabay.com

Warto zobaczyć
Warto wiedzieć
Kalendarz imprez w Giżycku w 2017 r

Zobacz co się dzieje  w Giżycku i okolicach w maju, czerwcu oraz w wakacje  2017 !
Koncerty, kino letnie, zloty,  festiwale, maratony, turnieje - dzieje się :)

[#Giżycko #Rydzewo #Miłki #Wilkasy #Ryn]

czytaj więcej
Piłkarski Turniej Gwiazd

Piłkarski Turniej Gwiazd” połączony z akcją charytatywną.

Zbiórka pieniędzy dla giżycczanina Adriana Jarosza.

Data i godzina: 14 maja (niedziela), godz. 14.30

Miejsce: Boisko Orlik przy SP7

czytaj więcej
Giżycko – szlaki rowerowe

Jeśli jesteś miłośnikiem aktywnego spędzania czasu, z pewnością zainteresują cię szlaki rowerowe w okolicach Giżycka – nigdzie bowiem nie odetchniesz tak, jak na malowniczych Mazurach. Pamiętaj o rozgrzewce i napompowaniu opon w rowerze – przed tobą mnóstwo pięknych miejsc. Zapoznaj się z naszymi propozycjami i... w drogę!

czytaj więcej
Giżycko - wędkarstwo
Wielkie Jeziora Mazurskie stanowią nie lada gratkę dla wędkarzy. Na terenie powiatu giżyckiego znajduje się aż 38 jezior. Na części z nich możliwy jes...
czytaj więcej
Giżycko - szlaki kajakowe
Jeśli planujesz urlop na Mazurach i jesteś miłośnikiem aktywniejszego niż wylegiwanie się na plaży spędzania czasu, skorzystaj z naszych propozycji sz...
czytaj więcej
Warto wiedzieć - zobacz więcej

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Gizycko.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!