Giżycko - oceny wg. turystów:
średnia 4.06 na podstawie 12 opinii

Giżycko – najważniejsze szlaki piesze


Niezwykłe krajobrazy i korzystne ukształtowanie terenu sprawiają, że Mazury to idealne miejsce do uprawiania turystyki pieszej. Czasami zapominamy o tym, kojarząc Giżycko czy Węgorzewo tylko z żeglarstwem. Chcesz spędzić urlop aktywnie, ciągle w ruchu? Przedstawiamy najciekawsze szlaki piesze w okolicach Giżycka.

Szlak św. Jakuba – odcinek mazurski 

Trasa: Giżycko ,Wilkasy, Parcz, Gierłoż, Kętrzyn
Długość trasy: ok. 40 km
Ciekawe miejsca na trasie: park rozrywki Mazurolandia, Wilczy Szaniec - kwatera Adolfa Hitlera w Gierłoży, gotyckie kościoły i zamek krzyżacki w Kętrzynie

Najbardziej chyba znanym szlakiem pieszym na świecie jest pielgrzymkowa Droga św. Jakuba – Camino de Santiago, która ciągnie się przez całą Europę aż do sanktuarium Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Cały szlak ma ok. 4000 km i przebiega również przez Mazury. Oczywiście zachęcamy do przemierzenia kiedyś całości tej trasy, ale to zadanie tylko dla prawdziwie wytrwałych i zaprawionych pielgrzymów. Korzystając z faktu, że Giżycko jest jednym z punktów, które przecina ten szlak pieszy, możemy jednak przez kilka dni wczuć się w klimat wędrówki tą piękna trasą oznaczoną muszlą św. Jakuba.

Cały mazurski odcinek Camino de Santiago, od Olecka do Lipowca, ma niemal 270 km długości. Jeśli waszym punktem wypadowym jest Giżycko, możecie wyruszyć z miasta w kierunku Kętrzyna  to ok. 40 km, nieco więcej niż samochodem w linii prostej.

Szlak pieszy św. Jakuba z Giżycka wiedzie najpierw do Wilkasów.
Powinniśmy skierować się tam północno-zachodnim brzegiem jeziora Niegocin i opuścić miasto ul. Przemysłową.
Po kilku minutach dotrzemy do wsi Wilkasy.
Następnie maszerować będziemy brzegiem jeziora Tajty, które jest najgłębszym jeziorem rynnowym w całej Krainie Wielkich Jeziora Mazurskich.
Po przejściu przez Wilkasy czeka nas wizyta w kilku małych wioskach: Wronka, Sterławki Małe, Bogacko, Doba... Są one niezwykle urodziwe – leżą wśród lasów nad jeziorami Dejguny i Dobskim.
To Mazury w pigułce! Po pokonaniu 30 km trasy znajdziemy się we wsi Parcz.

Około kilometra dalej działa park rozrywki Mazurolandia. Można tu zobaczyć miniatury najpiękniejszych budowli Warmii i Mazur, obejrzeć Park Militariów lub spróbować swoich sił na strzelnicy rycerskiej. Możemy też spędzić noc w wojskowym namiocie tutejszego Park Camp: dorośli zapłacą 10 zł, uczniowie i studenci – 8 zł, zaś dzieci mogą nocować tu bezpłatnie. Goście Park Camp mogą za darmo skorzystać z atrakcji Mazurolandii. Szczegóły na stronie internetowej: http://www.miniatury.com.pl/.

 


Po przejściu kolejnego kilometra dotrzemy do wsi Gierłoż.
Podczas II wojny światowej mieściła się tu kwatera Adolfa Hitlera zwana „Wolfsschanze”. Wilczy Szaniec przetrwał do dzisiaj i przyciąga wielu turystów.

Można go zwiedzać codziennie od 8:00 do zapadnięcia zmroku.
Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy – 10 zł.

Szczegóły dotyczące historii miejsca i zasad zwiedzania znajdziecie na stronie http://wolfsschanze.pl/. Z Gierłoży do Kętrzyna zostanie nam jeszcze do przejścia 9 km.
Na szlaku napotkamy wsie:
Czerniki – gdzie warto się zatrzymać i obejrzeć zabytkowy gotycki kościół z XIV w. oraz Karolewo. 4 km dalej dotrzemy do kresu naszej wędrówki tym odcinkiem szlaku św. Jakuba – naszym oczom ukaże się Kętrzyn, gotycka perła Mazur. Warto odwiedzić przepiękne gotyckie kościoły, zwłaszcza Bazylikę św. Jerzego, oraz zamek krzyżacki zbudowany w XIV w.

Z Kętrzyna do Giżycka można wrócić pociągiem (kursuje 2 razy dziennie) lub busem. Lub pieszo, skoro już tak się rozpędziliśmy :)


Rozgrzewka – krótsze szlaki piesze w okolicach Giżycka

Szlak czarny: Giżycko – Wilkasy 
Długość trasy: 5 km
Ciekawe miejsca na trasie: Wzgórze św. Brunona, Twierdza Boyen

Mniej zaprawieni miłośnicy turystyki pieszej znajdą w Giżycku inne, krótsze szlaki piesze. Warto wybrać się na lekki, kilkugodzinny spacerek do Wilkasów szlakiem czarnym – ok. 5 km w jedną stronę.
Startujemy ze stacji PKP Giżycko i idziemy wzdłuż północnego brzegu jeziora Niegocin. Po przejściu 3 km znajdziemy się na wzniesieniu zwanym Wzgórzem św. Brunona. Ponoć to tutaj męczeńską śmierć poniósł święty z Kwerfurtu – upamiętnia to żelazny krzyż postawiony tu w 900. rocznicę tego wydarzenia. Ze wzgórza przepięknie widać całe jezioro Niegocin, a nieopodal stąd, po drugiej stronie torów kolejowych, znajduje się symbol Giżycka – pruska Twierdza Boyen wzniesiona w połowie XIX w. na polecenie króla Fryderyka Wilhelma IV.

Dziś jest dostępna dla zwiedzających (w sezonie letnim codziennie od 9:00 do 19:00, bilety normalne – 8 zł, ulgowe – 5 zł, szczegóły na stronie internetowej: http://www.boyen.gizycko.pl/), a poza tym działa jako ośrodek kulturalny – czasem odbywają się tu festyny, koncerty... Warto tam zajrzeć, ale zbaczając ze szlaku, uważajcie – urlop na Mazurach nie zwalnia od ostrożności przy przechodzeniu przez tory ;)
Dalej szlak prowadzi przez most nad Kanałem Giżyckim. Bywalcy mówią, że zawsze czuć tu smakowite zapachy z piekarni położonej tuż obok. Kilometr dalej zaczyna się już wieś Wilkasy. Cały szlak jest przejezdny dla rowerów bez dużego bagażu.

„Pętla Kruklanecka” - po gminie Kruklanki

Długość trasy: 14 km
Ciekawe miejsca na trasie: siedlisko bobrów, schrony z czasów II wojny światowej

Inny ciekawy szlak pieszy to ścieżka przyrodniczo-edukacyjna gminy Kruklanki. „Pętla Kruklanecka” liczy sobie ok. 14 km i zaczyna się przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kruklankach, wsi oddalonej od Giżycka o 13 km na północny wschód. Trasę podzielono na 12 przystanków tematycznych, z których możemy dowiedzieć się wiele o tutejszej faunie, florze, historii, kulturze...

Najpierw poruszamy się po ścieżce przez las, z którego po kilkuset metrach wyłania się jezioro Brożówka.
Żyją tu liczne gatunki zwierząt. Zbaczając na chwilę ze ścieżki w stronę jeziora obok tablicy informacyjnej oznaczonej numerem 6, zobaczymy duże żeremie bobrów. Nieco dalej zaczynają się pozostałości po Giżyckim Rejonie Umocnionym – dobrze zachowane schrony bojowe. Prawdziwa gratka dla fanów militariów i historyków :)
Dalej znajduje się punkt widokowy, z którego doskonale widać siedliska tutejszych dzikich ptaków.

Dokładny opis szlaku pieszego po okolicach Kruklanek wraz z ciekawostkami historycznymi można znaleźć na stronie internetowej Powiatu Giżyckiego: http://gizycko.turystyka.pl/.

 

Warto zobaczyć
Warto wiedzieć
Kalendarz imprez w Giżycku w 2017 r

Zobacz co się dzieje  w Giżycku i okolicach w maju, czerwcu oraz w wakacje  2017 !
Koncerty, kino letnie, zloty,  festiwale, maratony, turnieje - dzieje się :)

[#Giżycko #Rydzewo #Miłki #Wilkasy #Ryn]

czytaj więcej
Giżycko - trasy samochodowe

Posiadanie samochodu na wakacjach również może okazać się przydatne. Nawet na Mazurach, dokąd, jak się przyjęło, człowiek zmierza po to, by zjednoczyć się z naturą. Dzięki prywatnemu pojazdowi będziemy mogli pokonać większe odległości w znacznie krótszym czasie, a co za tym idzie – zobaczyć i zwiedzić znacznie więcej pięknych miejsc. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami tras.

czytaj więcej
Piłkarski Turniej Gwiazd

Piłkarski Turniej Gwiazd” połączony z akcją charytatywną.

Zbiórka pieniędzy dla giżycczanina Adriana Jarosza.

Data i godzina: 14 maja (niedziela), godz. 14.30

Miejsce: Boisko Orlik przy SP7

czytaj więcej
Giżycko - wędkarstwo
Wielkie Jeziora Mazurskie stanowią nie lada gratkę dla wędkarzy. Na terenie powiatu giżyckiego znajduje się aż 38 jezior. Na części z nich możliwy jes...
czytaj więcej
Trasy spacerowe w Giżycku
Przedstawiamy kilka interesujących tras w Giżycku! Zaplanuj swój wypoczynek razem z Nami :) #SpacerPoGiżycku
czytaj więcej
Warto wiedzieć - zobacz więcej

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Gizycko.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!