Giżycko - oceny wg. turystów:
średnia 4.06 na podstawie 12 opinii

Giżycko i okolice – ciekawe miejsca

Pokazy garncarstwa i warsztaty ceramiczne w Giżycku
 
Mówi się, że nie święci garnki lepią... Do ceramiki i garncarstwa trzeba mieć jednak dużo cierpliwości i dużo serca. Giżycko może pochwalić się miejscem, gdzie te dwa warunki spełniane są na co dzień.

Pracownia ceramiczna „Ogniem malowana”, która mieści się w Giżycku przy ul. Traugutta 4/1, to królestwo pani Grażyny Lachowicz. Prowadzi ona warsztaty ceramiczne dla dzieci i dorosłych, a poza tym często organizuje w swojej pracowni pokazy garncarstwa. Na Mazurach nie ma bardziej utalentowanych mistrzów ceramicznych! To fajna atrakcja dla dzieci, ale i dla rodziców. Można podpatrzeć artystów przy pracy. Może sprawie to, że sami odkryjemy w sobie pasję garncarską :)
 
GODZINY OTWARCIA:
warsztaty ceramiczne z widokiem na jezioro Niegocin w okresie wakacyjnym odbywają się:  pn - pt: 13:00 - 17:00,  soboty: 11:00 -13:00.

Udział w warsztatach to wydatek rzędu 10 zł za osobę.
Pod okiem specjalisty można sobie sprawić naprawdę fajną pamiątkę.

                                                                                                                                                        fot. Pixabay.com

Ulepione i ozdobione własnoręcznie naczynie będzie nam przez cały rok przypominać słoneczne Mazury. Warsztaty garncarskie wiążą się z kilkugodzinną zabawą brudzącą gliną. Polecamy więc, pakując się do Giżycka, wziąć jakieś stare szmatki – kiedy się zniszczą, nie będzie nam szkoda ;) 
 
KURS CERAMIKI i KURS GARNCARSTWA
Bardziej zainteresowani swój urlop w Giżycku mogą też przeznaczyć na kurs ceramiki lub kurs garncarstwa.
Trwa on zwykle 5 dni i obejmuje 40 godzin kompleksowego szkolenia.
Pod koniec dni zajęciowych uczestnicy mogą wziąć udział w wizycie studyjnej w pracowni ceramicznej Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Poza umiejętnościami praktycznymi można też dowiedzieć się, jak pozyskać fundusze unijne i założyć własną pracownię ceramiczną.
 
KOSZT UCZESTNICTWA:
Kurs ceramiczny w Giżycku kosztuje 900 zł, zaś kurs garncarski – 1400 zł. A kiedy będziemy opuszczać Mazury z odpowiednim certyfikatem w ręku, znajomi zzielenieją z zazdrości. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Pracowni: ogniemmalowana.pl bądź pod nr tel. 606 851 869. 
 
Kętrzyn - Konsulat Świętego Mikołaja
 
Wszyscy kochamy święta Bożego Narodzenia i magię, jaka się z nimi wiąże.
Jest na Mazurach miejsce, gdzie Gwiazdka trwa cały rok. To Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie, ok. 30 km na zachód od Giżycka - wspaniała atrakcja dla dzieci, ale też dla ich rodziców, którzy przez cały rok czekają na Boże Narodzenie. Konsulat Świętego Mikołaja powstał w budynku, gdzie od lat działa manufaktura bombek. Bombki okazują się tutaj do dziś najważniejsze. Podczas zwiedzania siedziby brodatego świętego można bowiem obejrzeć niezwykle widowiskowe pokazy dmuchania ozdób choinkowych, podpatrzeć, jak dekoruje się bombki na Mazurach (wiele z nich zdobi się bowiem typowymi w regionie wzorami), a nawet wykonać bombkę według własnego pomysłu. Bombka z widokiem na jezioro Niegocin albo Kisajno? Da się zrobić. Taka pamiątka ekspresowo przypomni nam Giżycko w środku zimy. :)
 
Po tej magicznej krainie, którą Mazury mogą się chwalić całemu światu, oprowadzają najmłodszych i tych trochę starszych uśmiechnięte elfy. Takie przeżycie każdemu na długo zapadnie w pamięci. Konsulat Świętego Mikołaja mieści się przy ul. Dworcowej 3a w Kętrzynie – dojazd z Giżycka zajmuje niespełna 30 minut. Obok znajduje się bezpłatny parking. Zwiedzanie Konsulatu trwa ok. 1,5 h, można wybrać spośród dwóch opcji:
  • 15 zł – zwiedzanie konsulatu, dekorowanie własnej bombki, pokaz dmuchania bombek
  • 10 zł – zwiedzanie konsulatu, dekorowanie własnej bombki 
 
Godziny zwiedzania (codziennie oprócz niedzieli): 10:00, 12:00, 14:00, 16:00.
Obowiązuje rezerwacja przez stronę internetową: www.konsulatmikolaja.com lub pod nr tel. 48 606 133 333.
Więcej informacji można też uzyskać drogą mailową: biuro@doroszko.pl. 
 
 
 
Gierłoż – kwatera Adolfa Hitlera
 
Mazury, prócz cudów natury, kryją w sobie także dość mroczne, choć fascynujące pamiątki po II wojnie światowej. Na terenie dzisiejszego powiatu kętrzyńskiego, w głębi gęstego lasu gierłoskiego nieopodal wsi Gierłoż oraz jezior Mój i Siercze, wzniesiono na początku wojny kwaterę Wolfschanze, czyli Wilczy Szaniec. Nazwa wzięła się od kryptonimu, jakim Adolf Hitler posługiwał się w czasach puczu monachijskiego – kazał się wówczas nazywać „Herr Wolf”. Bunkry  w większości zachowały się do naszych czasów w niezłym stanie. Te najsolidniejsze mają mury grubości blisko 8 m.
 
Monumentalne betonowe kwatery ukryte w sercu Mazur budzą grozę, ale i refleksję. Wychodzi się stąd z przekonaniem, że nie wolno dopuścić do takich wydarzeń w przeszłości. Wizyty w Wilczym Szańcu nie polecamy rodzinom z małymi dziećmi – może to być dla nich przeżycie zbyt ciężkie, w najlepszym wypadku niezrozumiałe. Bunkry ukryte w głębokim, wilgotnym lesie to raj dla komarów – warto więc zabrać ze sobą jakiś środek na owady.
 
Giżycko oddalone jest od Gierłoży o ok. 35 km. Należy kierować się na zachód w kierunku Kętrzyna drogą krajową nr 592, a w Karolewie skręcić w prawo. Przy kwaterze znajduje się płatny parking – za samochód osobowy zapłacimy 10 zł, za motocykl 5 zł, za rower 2 zł.

Zwiedzanie Wilczego Szańca jest możliwe przez cały rok, codziennie od godz. 8:00 do zapadnięcia zmroku, przejście całej trasy zajmuje ok. 1,5 h.
Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy – 10 zł (dla uczniów i studentów).
Polecamy skorzystanie z usług przewodnika – zrozumiemy i dowiemy się znacznie więcej niż po prostu oglądając omszałe mury.
Koszt wynajęcia przewodnika dla turystów indywidualnych to 50 zł, grupy zorganizowane powyżej 10 osób zapłacą 70 zł.
Szczegółowe informacje na temat historii kwatery i zasad zwiedzania znajdują się na stronie internetowej: http://wolfsschanze.pl/.
 

 

Warto zobaczyć
Warto wiedzieć
Giżycko - trasy samochodowe

Posiadanie samochodu na wakacjach również może okazać się przydatne. Nawet na Mazurach, dokąd, jak się przyjęło, człowiek zmierza po to, by zjednoczyć się z naturą. Dzięki prywatnemu pojazdowi będziemy mogli pokonać większe odległości w znacznie krótszym czasie, a co za tym idzie – zobaczyć i zwiedzić znacznie więcej pięknych miejsc. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami tras.

czytaj więcej
Kalendarz imprez w Giżycku w 2017 r

Zobacz co się dzieje  w Giżycku i okolicach w maju, czerwcu oraz w wakacje  2017 !
Koncerty, kino letnie, zloty,  festiwale, maratony, turnieje - dzieje się :)

[#Giżycko #Rydzewo #Miłki #Wilkasy #Ryn]

czytaj więcej
Giżycko – szlaki rowerowe

Jeśli jesteś miłośnikiem aktywnego spędzania czasu, z pewnością zainteresują cię szlaki rowerowe w okolicach Giżycka – nigdzie bowiem nie odetchniesz tak, jak na malowniczych Mazurach. Pamiętaj o rozgrzewce i napompowaniu opon w rowerze – przed tobą mnóstwo pięknych miejsc. Zapoznaj się z naszymi propozycjami i... w drogę!

czytaj więcej
Piłkarski Turniej Gwiazd
„Piłkarski Turniej Gwiazd” połączony z akcją charytatywną. Zbiórka pieniędzy dla giżycczanina Adriana Jarosza. Data i godzina: 14 maja (niedziela),...
czytaj więcej
Giżycko - szlaki kajakowe
Jeśli planujesz urlop na Mazurach i jesteś miłośnikiem aktywniejszego niż wylegiwanie się na plaży spędzania czasu, skorzystaj z naszych propozycji sz...
czytaj więcej
Warto wiedzieć - zobacz więcej

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Gizycko.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!