Giżycko - oceny wg. turystów:
średnia 4.06 na podstawie 12 opinii

Giżycko - Most obrotowy

Mazurskie Giżycko słynie nie tylko z malowniczych jezior i bajecznych lasów – wycieczki do tego miejsca zaobfitują również w poszerzenie naszej wiedzy historycznej, a to wszystko dzięki wielu znajdującym się tu zabytkom.
Możemy do nich zaliczyć między innymi jeden z nielicznych działających w Europie mostów obrotowych obsługiwanych ręcznie.

                                                                                                fot. Commons.wikimedia.org

Jak sama nazwa wskazuje, most nie podnosi się (jak to zwykle mosty mają w zwyczaju), a obraca – jest to nietypowe rozwiązanie dla uczynienia kanałów przepływalnymi, gdy do miasta zmierza duży statek.
Co ciekawe – cały proces obracania mostu można wykonać w pojedynkę. I nie trzeba mieć do tego wybitnej krzepy, mimo, że konstrukcja waży blisko 100 ton – to dzięki odpowiednim mechanizmom, na które składają się korby, koła zębate i dźwignie, staje się ona tak łatwa w obsłudze, a przestawianie jej o 90 stopni zajmuje zaledwie pięć minut.

                                                                                                                 fot. Wikipedia

Most powstał w roku 1898, a jego zadaniem było połączenie miasta ze znajdującą się po drugiej stronie kanału Twierdzą Boeyn. Jego dzisiejsza odsłona niestety nie jest tą oryginalną – przez ponad 100 lat swojego istnienia most był kolejno niszczony i odbudowywany, poddawany remontom i unowocześniany...

Starano się uczynić go elektrycznym, ale nie spełniło to oczekiwań (wręcz przeciwnie, silne uderzenia uszkodziły nadbrzeże), więc w efekcie końcowym powrócono do początkowej wersji jego zmechanizowania. Mieszkańcy przyjęli to z zadowoleniem, od początku nie akceptując wymyślnych elektrycznych udziwnień i kibicując, by zabytek pozostał takim, jakim był w swojej początkowej wersji. Nic dziwnego – teraz mają u siebie egzemplarz dosłownie jedyny w swoim rodzaju.

Na zimę most zostaje unieruchomiony nad taflą wody, przez co staje się dostępny jedynie dla pojazdów kołowych. Gdy zachodzi potrzeba, istnieje możliwość jego obrócenia, jednak są to kwestie ustalane indywidualnie. Poza sezonem zimowym, most obraca się kilka razy dziennie – średnio co dwie godziny na 20 minut, by statki mogły przepłynąć, a następnie wraca do pozycji wyjściowej, w której staje się uczęszczany przez pojazdy (ale tylko takie, które ważą mniej niż 2,5 tony).

Rozkłady obracania mostu znajdują się na stronach internetowych i często śledzą je nie tylko mieszkańcy planujący przejazd na zachodnią część miasta, ale także turyści, dla których ten proces jest prawdziwą atrakcją.

                                                                                                        fot. Andrzej Uszyński

Będąc w Giżycku, koniecznie odwiedź to miejsce - kierownik przeprawy dysponuje pamiątkowymi pieczątkami, które potwierdzają obecność na moście. To mała rzecz, którą śmiało można się pochwalić w gronie znajomych i dołączyć do albumu z wakacji na Mazurach. Zapraszamy!

Warto zobaczyć
Warto wiedzieć
Kalendarz imprez w Giżycku w 2017 r

Zobacz co się dzieje  w Giżycku i okolicach w maju, czerwcu oraz w wakacje  2017 !
Koncerty, kino letnie, zloty,  festiwale, maratony, turnieje - dzieje się :)

[#Giżycko #Rydzewo #Miłki #Wilkasy #Ryn]

czytaj więcej
Giżycko - trasy samochodowe

Posiadanie samochodu na wakacjach również może okazać się przydatne. Nawet na Mazurach, dokąd, jak się przyjęło, człowiek zmierza po to, by zjednoczyć się z naturą. Dzięki prywatnemu pojazdowi będziemy mogli pokonać większe odległości w znacznie krótszym czasie, a co za tym idzie – zobaczyć i zwiedzić znacznie więcej pięknych miejsc. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami tras.

czytaj więcej
Piłkarski Turniej Gwiazd

Piłkarski Turniej Gwiazd” połączony z akcją charytatywną.

Zbiórka pieniędzy dla giżycczanina Adriana Jarosza.

Data i godzina: 14 maja (niedziela), godz. 14.30

Miejsce: Boisko Orlik przy SP7

czytaj więcej
Giżycko - wędkarstwo
Wielkie Jeziora Mazurskie stanowią nie lada gratkę dla wędkarzy. Na terenie powiatu giżyckiego znajduje się aż 38 jezior. Na części z nich możliwy jes...
czytaj więcej
Trasy spacerowe w Giżycku
Przedstawiamy kilka interesujących tras w Giżycku! Zaplanuj swój wypoczynek razem z Nami :) #SpacerPoGiżycku
czytaj więcej
Warto wiedzieć - zobacz więcej

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Gizycko.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!