Giżycko - szlaki kajakowe
Jeśli planujesz urlop na Mazurach i jesteś miłośnikiem aktywniejszego niż wylegiwanie się na plaży spędzania czasu, skorzystaj z naszych propozycji szlaków kajakowych i znajdź coś dla siebie. Uporządkowaliśmy je rosnąco pod względem długości, dzięki czemu łatwiej będzie ci świadomie podjąć decyzję o tym, którą trasę wybrać. Potrzebujesz już tylko czapki i dużej dawki pozytywnej energii. W drogę!
fot. Pixabay.com
1. Szlak numer 1 (żółty) – Jeziora: Niegocin – Wojnowo – Buwełno – Ublik - Ublik Mały (około 14 kilometrów długości).
Naszą wyprawę zaczynamy w Giżycku, na tafli jeziora Niegocin, oblewającego miasto od strony południowej. Przez najbliższe 7 kilometrów kierujemy się na południowy wschód, trzymając się lewej strony, aż zauważymy drugi brzeg tego ogromnego zbiornika. Tam, wąską cieśniną, przeprawiamy się na wody Jeziora Wojnowo, które jest rynną polodowcową. Płynąc na południe, natkniemy się na kolejną strugę, która łączy Wojnowo z sąsiadującym jeziorem Buwełno. Teraz należy zachować szczególną ostrożność – aby dotrzeć na wody jeziora Ublik, musimy odnaleźć ukrytą wśród trzcin cieśninę, której trzeba szukać wzdłuż lewego brzegu jeziora. Kiedy już pokonamy krótki odcinek, na którym przez chwilę będziemy walczyć z nurtem rzeczki, znajdziemy się na tafli krystalicznie czystego jeziora Ublik Mały, możemy odetchnąć z satysfakcją. Właśnie przepłynęliśmy cały szlak kajakowy!
fot. Pixabay.com
2. Szlak numer 2 (brązowy) – Jeziora: Kisajno – Tajty – Dejguny (około 16 kilometrów)
Krótki i prosty szlak kajakowy, który z pewnością nada się także dla amatorów. Trasa liczy 16 kilometrów w jedną stronę, jeśli zaś planujemy powrót do Giżycka musimy jeszcze uwzględnić czas i siły na powrót. Spławiamy się na taflę jeziora Kisajno, u brzegów którego rozciąga się Giżycko. Zmierzamy w kierunku południowym, by kanałem Piękna Góra dostać się na wody jeziora Tajty. Należy trzymać się prawego brzegu, by w zachodniej części akwenu odnaleźć wąską strugę łączącą go z jeziorem Dejguny. Jest to zbiornik zamknięty, zatem nasza trasa kończy się właśnie na jego wodach. Na brzegach jeziora znajdują się małe wioski wypoczynkowe, a także pole namiotowe, można zatem skorzystać z chwili odpoczynku przed ewentualną drogą powrotną.
fot. Pixabay.com
3. Szlak numer 3 (czerwony) – Jeziora: Śniardwy - Tyrkło – Buwełno – Wojnowo – Niegocin (około 30 kilometrów)
Jest to jeden z łatwiejszych szlaków w okolicach Giżycka - doprowadzi nas z jeziora Śniardwy aż do samego miasta. W północno-wschodniej części wielkiego zbiornika znajduje się wąska cieśnina, którą przedostaniemy się na wody rynnowego jeziora Tyrkło, znajdującego się w malowniczym otoczeniu lasu. Aby ruszyć dalej w stronę jeziora Buwełno, musimy skorzystać z lądowej przeprawy kajaków, co również może być atrakcją. W tym celu należy umówić się z przewoźnikiem. Jezioro Buwełno trzeba pokonać w całości, kierując się na północ aż do jego przeciwległego brzegu. Tam, wąskim kanałem przedostaniemy się na taflę jeziora Wojnowo, na którym należy trzymać się lewego brzegu. Mijamy wieś Kleszczewo, sąsiadujące z tak zwaną Świętą Górą, miejscem kultu pogańskiego, przeprawiamy się pod mostem drogowym i wypływamy na wody jeziora Niegocin. Teraz tylko wystarczy dobić do północnego brzegu zbiornika i oto jesteśmy w sercu mazurskiego Giżycka.
fot. Pixabay.com
4. Szlak numer 4 (granatowy) – Jeziora: Kruklin – Patelnia – Gołdopiwo – Wilkus – Pozezdrze – Stręgiel (około 33 kilometrów)
Spływ z nurtem rzeki Sapiny, podobnie jak szlak żółty, również nadaje się dla wszystkich, nawet początkujących kajakarzy. Ważne: cały szlak znajduje się w strefie ciszy, w związku z czym należy zachowywać się spokojnie.
Zaczynamy na tafli jeziora Kruklin i kierujemy się na północ. Tam, na jego przeciwległym brzegu zaczyna się interesująca nas rzeka Sapina, która wyznacza naszą trasę, przepływając przez poszczególne mniejsze i większe jeziora. Płyniemy więc z nurtem rzeki, aż znajdziemy się na wodach małego jeziora o nazwie Patelnia. Cała leśna okolica jest wyjątkowo piękna i zasługuje na chwilę uwagi. Kierując się dalej na północ, znajdziemy się w środku wsi Kruklanki, przez którą przepływa Sapina. Musimy minąć całą miejscowość, by wypłynąć na szerokie wody jeziora Gołdopiwo. A tam najbezpieczniej będzie trzymać się lewej strony – w tej sposób unikniemy ryzyka zatracenia orientacji. Z jeziora wypływamy przez wąską cieśninę przy bardzo starej śluzie w Przerwankach, by znaleźć się na jeziorze Wilkus – długiej i wąskiej rynnie polodowcowej. Należy obrać kurs w stronę jego prawej gałęzi i pokonać całą długość jeziora, by kolejną strugą przedostać się do jeziora Pozezdrze. Musimy zakręcić w lewo i nieustannie trzymać się prawej strony – na drugim końcu tafli wody czeka nas długi, 5-cio kilometrowy odcinek rzeczny, umiejscowiony w bajecznej okolicy leśnej. Rzeka doprowadzi nas aż do dużego jeziora Stręgiel, a następnie na wody jeziora Stręgielek koło wsi Ogonki. To końcowy etap naszej wyprawy.
Biorąc pod uwagę fakt, że szlak nie jest szczególnie długi, a widoki i okolica są zbyt piękne, by zwyczajnie je ominąć, polecamy rozplanować sobie trasę na dwa dni. Nocleg można zorganizować w Kruklankach, gdzie czeka na nas mnóstwo obiektów agroturystycznych., a punktem wyjścia do rozpoczęcia kolejnego dnia spływu będzie jezioro Gołdopiwo.
fot. Pixabay.com
5. Szlak numer 3 (niebieski) – Jeziora: Ryńskie – Tałty – Tałtowisko – Szymoneckie – Jagodne – Boczne – Niegocin – Kisajno – Dobskie – Dargin (około 80 kilometrów).
Trzeci szlak, ze względu na swoją długość i poziom trudności, przeznaczony jest dla nieco bardziej doświadczonych kajakarzy. Wyprawę można rozbić na kilka dni, zapewniając sobie tym samym niesamowitą przygodę i wspaniałe wspomnienia z wakacji!
Spływ rozpoczynamy na tafli jeziora Ryńskiego, nad którym góruje zamek krzyżacki. Kierując się na północ, szybko wypłyniemy na połączone z nim jezioro Tałty, by następnie poprzez kanał Tałcki dostać się na mniejsze jeziorko, Tałtowisko. Przecinamy je w poprzek, bez konieczności skręcania w jakimkolwiek kierunku – na wprost mamy kolejny kanał, tym razem Mioduński, który prowadzi na wody jeziora Szymon i dalej, kanałem Szymońskim, do jeziora Szymoneckiego. Ten zbiornik jest już znacznie większy i nietrudno tu o utratę orientacji, zatem najbezpieczniej będzie trzymać się lewego brzegu akwenu. Jezioro płynnie przechodzi w Jagodne, a następnie Boczne, do którego doprowadzi nas kanał Kula, zwany Mazurskim Równikiem. Na obu brzegach jeziora Bocznego rozciągają się dwie wioski – Rydzewo i Bogaczewo – które mogą stać się dobrym miejscem na chwilę odpoczynku i posiłek. Dalej czekają nas szerokie wody jeziora Niegocin, trzeciego największego pod względem powierzchni zbiornika na Mazurach. Kierując się cały czas na północ, dotrzemy aż do Giżycka – tam warto przeprawić się słynnym kanałem Łuczańskim na drugą stronę miasta i dostać się do jeziora Kisajno. Po 10-ciu kilometrach przeprawy, podczas której warto pilnować prawego brzegu, znajdziemy się na otwartych wodach jeziora Dargin, które jest połączone z jeziorem Mamry małym jeziorkiem Kirsajty. Nasz szlak jednak prowadzi w przeciwną stronę – na zachód, w kierunku jeziora Łabap i Dobskiego. Jest to słynne siedlisko kormoranów, należy więc pamiętać o zachowaniu ciszy. Nasz spływ kończy się na tafli jeziora Dargin.