Giżycko - oceny wg. turystów:
średnia 4.06 na podstawie 12 opinii

Giżycko – szlaki rowerowe

Jeśli jesteś miłośnikiem aktywnego spędzania czasu, z pewnością zainteresują cię szlaki rowerowe w okolicach Giżycka – nigdzie bowiem nie odetchniesz tak, jak na malowniczych Mazurach. Pamiętaj o rozgrzewce i napompowaniu opon w rowerze – przed tobą mnóstwo pięknych miejsc. Zapoznaj się z naszymi propozycjami i... w drogę!


                                                                                                                                                          fot. Pixabay.com

Szlak numer 1 – około 80 kilometrów 

Pierwszy z zaproponowanych przez nas szlaków wyprowadzi cię na zachód od Giżycka. Oznacza to możliwość wycieczki wokół jezior Kisajno, Łabap i Dargin, by następnie wrócić do miasta od strony północnej. Jak wygląda dokładna trasa? Wyruszamy drogą wojewódzką numer 592 w kierunku małej, turystycznej osady pod nazwą...

Piękna Góra – aby się tam dostać, będziemy musieli przejechać mostem nad Kanałem Piękna Góra. Miejscowość jest maleńka i typowo turystyczna, a otoczenie wielkich jezior z pewnością sprawi, że docenisz jej niekwestionowany urok. Jedziemy dalej, by za chwilę odbić z drogi wojewódzkiej w lewo. Przed nami nieco dłuższy odcinek wzdłuż brzegu jeziora Kisajno. Kierujemy się na północ.

Kamionki – wieś, choć niewielka, jest bardzo wiekowa. Kamionki pamiętają jeszcze czasy XV wieku. Podczas I wojny światowej miejscowość stanowiła jeden z głównych ośrodków mobilizacji piechoty niemieckiej. Obecnie znajduje się tam szkoła, wieś ma również swoją parafię. Wyjeżdżając z Kamionek, kierujemy się na zachód, by następnie odbić w kierunku północnym, wzdłuż brzegu jeziora Dobskiego.

Doba – to właśnie tej wiosce wspomniane jezioro zawdzięcza swoją nazwę. W Dobie funkcjonuje niewielki kościółek z XVI wieku oraz stary cmentarz. Możesz zatrzymać się na chwilę by zobaczyć kaplicę rodową rodziny Trautenberg, która długo miała wioskę w swoim posiadaniu. Jadąc dalej na północ wzdłuż brzegu jeziora, dostrzeżesz wyspę Gilma – to miejsce było niegdyś punktem kultu pogańskiego. Wyjeżdżając z wioski, przygotuj się na długie pedałowanie – przed nami ponad 9 kilometrów drogi do następnego ciekawego przystanku.

Radzieje – nad rzeczką Radziejką rozciągają się Radzieje – niewielka miejscowość, która może pochwalić się wyjątkowym kościołem w kształcie ośmioboku. Jego drewniane wnętrze z pewnością jest warte uwagi, ponieważ zachowuje pierwotny charakter świątyni z 1827 roku. Jeśli chcesz uzupełnić zapasy wody i jedzenia – w wiosce masz do dyspozycji dwa sklepy spożywcze. Dalsza droga prowadzi na wschód – teraz mijamy jezioro Łabap.

Sztynort – miejscowość położona nad maleńkim jeziorem Sztynorckim, pamiętająca XVI wiek. Choć jest nieduża, znajduje się tu pałac, który był niegdyś siedzibą możnego rodu Lehndorffów. W jego otoczeniu możesz również zobaczyć zachowany spichlerz, oficynę dworską i dworek łowczego, a także oborę. Polecamy wstąpić do park u – rosną tu drzewa liczące ponad 300 lat. Jeśli mamy ochotę na dłuższą podróż i jeden dodatkowy punkt do zobaczenia, kierujemy się na południe w stronę Pieczarek. Jeśli nie – jedziemy na wschód, przez Harsz do Pozezdrza.

Pieczarki –Pieczarki to siedziba sołectwa i znajduje się 8 kilometrów od Giżycka. W XV wieku w miejscowości stał już młyn oraz działała huta żelaza. Dziś możesz tu zobaczyć między innymi zabytkowy cmentarz, a także obelisk, który upamiętnia ofiary I wojny światowej. Da się stąd dojechać do Giżycka przez wioskę Świdry i dalej asfaltową ulicą Świderską. 

Pozezdrze – miejscowość jest siedzibą gminy Pozezdrze. W jej granicach możemy zwiedzić między innymi szkołę z roku 1737 i kościół z 1891 roku. W lesie nieopodal znajdują się bunkry poniemieckie, jako pozostałość wojennej kwatery. Jadąc dalej na wschód, dotrzemy do kolejnej małej wioski.

Przerwanki – miejscowość letniskowa, która powstała w pierwszej połowie XVI wieku. Dziś możesz zobaczyć tu śluzę, która jest czynna od roku 1901. Okolice Przerwanek uznawane są za najmniej przekształcone przyrodniczo – tyczy się to zwłaszcza sąsiedztwa rzeki Sapiny. Kontynuujemy trasę kierując się w stronę jeziora Gołdopiwo, a następnie na południe.

Kruklanki – wieś założona w roku 1545, dziś siedziba gminy, licząca ponad 1300 mieszkańców. Choć wielokrotnie dotykana pożarami, jej zabytki zachowały się do dnia obecnego. Możesz zobaczyć tu kościół z XVI wieku, a także pozostałości linii kolejowej i opuszczony budynek dworca. W Kruklankach znajduje się również tak zwany „Zwalony Most”, który został wysadzony przez mieszkańców w obawie przed nadchodzącą armią radziecką w 1945 roku. A poza tym oczywiście cała baza noclegowa. Ciekawostka: w roku 2011 na terenie Kruklanek spadł meteoryt.

Nowe Sołdany, Kożuchy Wielkie i... Giżycko – cała trasa kończy się w punkcie wyjścia. 


                                                                                                                                                              fot. Pixabay.com

Szlak numer 2 – ok. 60 kilometrów

Drugi szlak prowadzi na południe. Możesz zwiedzić zupełnie inne wioski i ujrzeć zupełnie inne krajobrazy. Przygotuj się jednak na duży wysiłek – trasa (i to tylko w jedną stronę) ma blisko 60 kilometrów. Wyruszamy z Giżycka jadąc brzegiem jeziora Niegocin, w stronę dużej wsi...

Wilkasy – wieś leży na brzegu jeziora i stanowi południowe przedmieście Giżycka. Jako miejscowość turystyczna, jest punktem sportów wodnych. Duże zainteresowanie tymi terenami sprawia, że wieś nieustannie rozwija się pod kątem turystycznym. Nasza trasa rowerowa prowadzi jednak dalej na południe, prostą asfaltową drogą, wyprowadzającą nas na Strzelce, Bogaczewo i Gorazdowo.

Monetki – minąwszy jezioro Boczne i Jagodne, kierujemy się na zachód do wsi Monetki. Tutaj możesz zobaczyć dworek z XX wieku, który ma plan prostokąta. Na szczególną uwagę zasługuje jego łamany masandrowy dach. Wyjeżdżając z wioski, obierzmy kurs na południe.

Stara Rudówka – wieś pochodzi z roku 1550 i stanowiła ważny ośrodek kulturalny dla wszystkich mieszkańców Prus. Istniały tu szkoły, kładziono duży nacisk na edukację, a swój dwór wybudował tu poeta, Zbigniew Morsztyn. Dziś w Starej Rudówce możesz zobaczyć stary cmentarz ze zbiorową mogiłą ofiar II wojny światowej. Wyjeżdżamy z wioski w kierunku zachodnim. Za 7 kilometrów dotrzemy do dużego miasta.

Ryn – Ryn ma prawa miejskie i rozciąga się między jeziorem Ołów a Jeziorem Ryńskim. Możesz zobaczyć tu zabytkowy zamek krzyżacki z 1393 roku, przebudowywany w późniejszych wiekach. Stoi tu także szereg budowli z XIX wieku – między innymi domy, kaplica, wieża ciśnień i wiatrak holenderski. Miasto posiada promenadę i przystań. To dobry moment na chwilę odpoczynku, uzupełnienie zapasów i zapoznanie się z licznymi ciekawostkami na temat miejscowości.

Nakomiady – kierując się na północ, a następnie na zachód od Rynu, dotrzemy do Nakomiad. Niegdyś przez miejscowość przechodziła linia kolejki wąskotorowej, jednak została zlikwidowana. Dziś możesz tu zobaczyć przede wszystkim pałac von Hoverbecków (którzy pojawiają się nawet w znanym serialu sprzed lat – „Czarne Chmury”), kościół, głaz pamiątkowy Otto von Bismarcka (prawdopodobnie jedyny w Polsce), a także cmentarz rodowy von Redeckerów.

Owczarnia – kolejny przystanek na naszej trasie rowerowej, zlokalizowany na północ od Nakomiad, tuż przy lesie Pojezierskim. W Owczarni znajduje się Muzeum Mazurskie, które gromadzi eksponaty z byłych majątków ziemskich, a także mapy, książki i powojenne znaleziska. Można też zobaczyć dobrze zachowaną „czarną kuchnię”.

Kętrzyn – znajdujemy się niedaleko stolicy powiatu Kętrzyńskiego. Kętrzyn uzyskał prawa miejskie w roku 1357. Dziś miasto liczy blisko 30 tysięcy mieszkańców i posiada szereg ciekawych miejsc do zobaczenia – bazylikę, kościół, szkołę, neogotycki ratusz i niewielki zamek krzyżacki. Jest również dobrym miejscem na odpoczynek i zakupy na dalszą drogę – sklepów tu pod dostatkiem. Jeśli na tym chcemy zakończyć naszą wyprawę, w Kętrzynie z pewnością znajdziemy miejsce noclegu i wyżywienie. Polecamy jeszcze tylko odwiedzić nieodległy...

Gierłoż – kierując się na wschód od Kętrzyna coraz bardziej zbliżymy się do wielkiego Lasu Pojezierskiego. W Karolewie należy odbić w prawo i tam, między drzewami, znajduje się mała wioska Gierłoż. Jej lokalizacja była szczególnie istotna podczas II wojny światowej – to właśnie tutaj, w gęstwinie drzew i krzewów, znajdował się bunkier Wilczy Szaniec – kwatera główna Hitlera. Dziś, poza jej ruinami, można tu zwiedzić piękny dworek zaadaptowany na kompleks hotelowy. Ciekawostka: w okolicy roi się od nietoperzy!

Jeśli interesuje nas nocleg w Kętrzynie, w tym miejscu nasza wycieczka się kończy. Jeśli zaś chcemy dojechać do Giżycka, musimy uzbroić się w dużo siły, bo powrót obejmuje przejechaną już przez nas trasę. Możemy też pokonać las, by wyjechać z drugiej strony w kierunku wsi Radzieje. W tym miejscu szlak rowerowy pokrywa się z zaproponowaną przez nas trasą numer 1, którą dojedziemy do Giżycka.


                                                                                                                                                              fot. Pixabay.com

Szlak numer 3 – ok. 70 kilometrów

Ostatni z zaproponowanych przez nas szlaków również rozpoczyna się w Giżycku. Wyjeżdżając z miasta w kierunku południowym, ponownie musimy ruszyć przez Wilkasy. Zamiast jednak odbić stamtąd w kierunku Monetek, musimy skręcić w kierunku Jeziora Bocznego i przejechać urokliwym przesmykiem na jego drugi brzeg.  Przy okazji zobaczymy Kanał Kula (zwany także Równikiem Mazurskim), łączący jezioro Boczne z Jagodnym. Jest to najkrótszy kanał na Mazurach. W dalszej części trasy kierujemy się na północ ulicą Mazurską.

Rydzewo – to niewielka wioska leżąca nad brzegiem jeziora Bocznego. Istnieje tu przystań jachtowa, miejscowość posiada bazę noclegową i turystyczną. Wieś pamięta czasy XVI wieku, a dziś możemy zobaczyć tam kościół ewangelicki z XVII-wiecznym ołtarzem i rzeźbą św. Anny Samotrzeć i zabytkowymi drzwiami. Zapraszamy również do Gospody pod Czarnym Łabędziem. Z Rydzewa polecamy wyjechać w kierunku południowo-wschodnim, trzymając się ulicy Niegocińskiej, a następnie przejechać Głaźną Strugę.

Miłki – miejscowość jest siedzibą gminy wiejskiej i znajduje się przy drodze krajowej numer 63. Liczy około 600 mieszkańców, posiada własny klub piłkarski Olimpia Miłki, a w okolicy znajduje się maszt radiowy o wysokości 327 metrów. Znajduje się tu najstarszy kościół na Mazurach i ołtarzem, emporą organową i wieżą. We wsi można również zobaczyć cmentarz niemiecko-rosyjski, a także zniszczone powojenne bunkry GRU. Jeśli chcemy zobaczyć miejsce kultu średniowiecznych Prusów – Świętą/Srebrną Górę - należy obrać trasę na północ w kierunku Staświn. Jeśli nie, ruszamy na zachód, do kolejnej wioski... 

Lipińskie – wieś założona w XV wieku na prawie magdeburskim, siedziba szlachty z Mazowsza. Dziś w okolicy można zobaczyć ruiny bunkrów GRU i cmentarz mazurski. Znajduje się tu również szkoła wzniesiona w roku 1737. Wyjeżdżając na wschód, miniemy Szczepanki, a następnie...

Wydminy – siedziba gminy, malowniczo ulokowana nad rynnowym jeziorem Wydmińskim. Pełno tu domków i ośrodków wczasowych, a bliskie sąsiedztwo lasu czyni z miejscowości idealne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu. Ciekawym punktem do zobaczenia jest wyspa na jeziorze, na którą doprowadzą nas dwa mosty. Wioska została zniszczona podczas I wojny światowej, a jej dzisiejszy stan to efekt licznych renowacji i odbudowy. Przez Wydminy biegnie linia kolejowa Białystok-Głomno. Możesz zobaczyć tu kościoły, cmentarz i cerkiew grekokatolicką. Aby kontynuować naszą trasę, musimy trzymać się drogi 655 biegnącej wzdłuż jeziora i kierować się w stronę północną na Kruklin.

Grądy Kruklaneckie – to kolejna pięknie usytuowana wioska, która obfituje w lasy i jeziora. Między Kruklinem a Grądami Kruklaneckimi znajduje punkt startowy spływów kajakowych na rzece Sapinie, a także rozciąga wspaniała panorama na jezioro Kruklin. Nieopodal znajdują się pozostałości po polowych umocnieniach wojennych. Z Grądów kierujemy się dalej na północ, aż dotrzemy do Kruklanek. W tym miejscu podejmujemy już drogę powrotną do Giżycka zgodnie ze szlakiem rowerowym numer 1.


W okolicy jest bardzo wiele ciekawych wiosek i urokliwych miejsc. Wszystkie szlaki można modyfikować, łączyć i samodzielnie eksplorować teren. Gwarantujemy, że zaproponowane przez nas trasy są w zupełności przejezdne. Wypróbuj je jeszcze tego lata!


Warto zobaczyć
Warto wiedzieć
Wilczy Szaniec - tajemnice kwatery Hitlera w sercu Mazur

Wilczy Szaniec (Wolfsschanze), to jedno z najbardziej tajemniczych i fascynujących miejsc związanych z II wojną światową. Położony w gęstym lesie Gierłoż na Mazurach, kompleks ten służył jako główna kwatera Adolfa Hitlera. To tutaj podejmowano kluczowe decyzje wojenne, a także doszło do słynnego zamachu na życie Führera.

czytaj więcej
Szkwał na Mazurach - co warto wiedzieć?

Szkwał na Mazurach to wydarzenie, które może być niebezpieczne dla żeglarzy. Oto kilka wskazówek, jak się zachować w takiej sytuacji.

czytaj więcej
Mazurska Pętla Rowerowa

Mazurska Pętla Rowerowa to nowa, 310-kilometrowa trasa rowerowa w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, oferująca zróżnicowane nawierzchnie i bogatą infrastrukturę dla rowerzystów. Zapraszamy do odkrywania malowniczych krajobrazów Mazur i korzystania z licznych Miejsc Obsługi Rowerzystów oraz wież widokowych.

czytaj więcej
Twierdza Boyen - perła militarnej architektury Giżycka
Twierdza Boyen to największa atrakcja Giżycka, która zaskakuje na każdym kroku. Zbudowana na obszarze ponad 100 hektarów, obejmuje 6 bastionów, 4 bram...
czytaj więcej
Smaki Mazur: tradycyjne przysmaki i kulinarne skarby
Wyjątkowe smaki Mazu - unikalne potrawy, które odzwierciedlają jego tradycje i kulturę. Wśród nich szczególne miejsce zajmują brukowiec i sękacz, któr...
czytaj więcej
Warto wiedzieć - zobacz więcej

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Gizycko.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!