Giżycko - oceny wg. turystów:
średnia 4.06 na podstawie 12 opinii

Giżycko zimą – kuligi, narty, żeglarstwo lodowe

Kuligi po mazurskich lasach
 
Wydawać by się mogło, że to górale wiodą prym w organizacji zimowych atrakcji, a w tym i kuligów. Mazury zimą mogą jednak z powodzeniem konkurować z Tatrami czy Beskidami. Kulig w Giżycku to jak wyprawa do magicznej krainy – najniższe w całym kraju temperatury i specyfika terenu sprawiają, że Mazury zamieniają się w zimowy raj podobny do baśniowej Narnii. Zdjęć z takiej wyprawy będą nam zazdrościć znajomi! Na kulig decydują się najczęściej większe grupy, ale wystarczy skrzyknąć kilkoro znajomych lub rodzinę, by przejechać się saniami po mazurskich lasach, mknąc przez Kruklanki, Wydminy czy Rydzewo. Zazwyczaj podobna przejażdżka kończy się ogniskiem, śpiewami i pieczeniem kiełbasek. Kulig to świetna rozrywka dla dzieci (od lat 3) - wielką atrakcją będzie dla nich sama wycieczka, a kilkuminutowa jazda tuż przy woźnicy na pewno na długo zapadnie im w pamięć. Kiedy brak śniegu, kulig zastąpić można równie fajną przejażdżką bryczką

Firmy organizujące kuligi w Giżycku i okolicach:
 
Gospoda Pod Czarnym Łabędziem
Rydzewo, ul. Mazurska 98
tel. +48 87 421 12 52, +48 501 676 899
cena: 35 zł/dorosły, 25 zł/dziecko

Gospodarstwo Agroturystyczne "Echo Puszczy"
Kruklanki, Jeziorowskie 22
tel. +48 87 421 71 83, +48 606 669 072
cena od 30 zł

Ośrodek Jeździecki "Anula"
Wilkasy, ul. Niegocińska 7
tel. +48 87 428 04 94, +48 600 329 973
cena od 15 zł

Żeglarstwo lodowe na Mazurach
 
Giżycko – to właśnie tu narodziło się w okresie dwudziestolecia międzywojennego polskie żeglarstwo lodowe. Lód na jeziorach mazurskich utrzymuje się bowiem zazwyczaj od połowy grudnia do połowy kwietnia, warunki ku temu są zatem idealne. Bojery czy ślizgi, zwane też „lodowymi łódkami”, składają się z kadłubów (najczęściej drewnianych), żagli i płozów, dzięki którym mogą sunąć po zamarzniętej tafli jeziora. To ciekawa odmiana dla tradycyjnego kuligu, gdy na Mazury zawita zima, i niezapomniane przeżycie zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących.
 
Wypożyczalni bojerów w samym Giżycku i jego okolicach (Ruciane-Nida, Mikołajki) znajdziemy kilka. Swoje usługi oferują także wykwalifikowani instruktorzy – naszym zdaniem lepiej zaczynać swoją przygodę z żeglarstwem lodowym pod ich okiem. Szeroką ofertę odpowiednich szkoleń posiada np. Szkoła Sportów Wodnych i Ekstremalnych Kurs Mazury (Giżycko, ul. Kilińskiego 14, tel. (87) 428 53 03; 0-604 95 78 87). 

 


                                                                         fot. RUCIANENIDA.COM


Białe szaleństwo
 
Narciarze oczywiście konsekwentnie wybierają się na zimowe urlopy w góry, ale nie oznacza to, że pasjonaci białego szaleństwa nudzą się na Mazurach. Ok. 30 km na południowy wschód od Giżycka znajduje się wieś Okrągłe, gdzie prężnie działa wyciąg narciarski z wypożyczalnią sprzętu i szkółką. To świetna opcja także dla tych, którzy nie mieli szansy spróbować swoich sił na stoku.
Wyciąg działa od początku grudnia do ostatniego śniegu, czyli najczęściej do marca. Całodzienny karnet kosztuje od 44 zł.  Więcej informacji: tel. (87) 421 06 15.
 
Poza tym za sprawą świetnych warunków i malowniczych tras narciarstwo biegowe na Mazurach, a szczególnie w okolicach Giżycka, cieszy się sporą popularnością. Do dyspozycji fanów Justyny Kowalczyk, którzy chcieliby sprawdzić się w jej trudnej dyscyplinie, pozostaje kilka wypożyczalni sprzętu narciarskiego w okolicy:
Upałty 2, tel. 790 809 046 (15 zł/dzień, goście hotelowi gratis)
Rydzewo, ul. Mazurska 98,tel. +48 87 421 12 52, +48 501 676 899
Wydminy, Okrągłe 10, tel. 660 811 811
 
Wędkowanie i nurkowanie pod lodem

Rajem dla wędkarzy jest Giżycko w zimie tak samo, jak i o każdej porze roku – pokrywa lodowa na okolicznych jeziorach stanowi wręcz dodatkową atrakcję. Kto jeszcze nie widział, jak zmienia perspektywę na Mazury wędkarstwo podlodowe, nie wie, co traci. Lepiej jednak nie robić tego na własną rękę. Organizacją wspólnych wypraw na zamarznięte jezioro Niegocin czy Kisajno organizuje np. wspomniana już wcześniej Szkoła Sportów Wodnych i Ekstremalnych Kurs Mazury. Nawet w grupie zorganizowanej należy jednak bardzo uważać - grubość pokrywy lodowej może być zdradliwa. Nawet najlepszy ekwipunek nie wystarczy, jeśli nie zachowamy odpowiedniej ostrożności.

Ci, którzy podwodnego świata są ciekawi jeszcze bardziej, będąc na Mazurach skuszą się może na nurkowanie pod lodem. Zimą wzrasta przejrzystość wody, toteż widoki okazują się niepowtarzalne. Przed taką przygodą warto jednak gruntownie przygotować się na długo przed wyjazdem na urlop na Mazury. Wymagany jest dobry stan zdrowia i świetna kondycja fizyczna (nurkowanie podlodowe to z pewnością nie hobby dla tych, którzy mają problemy z ciśnieniem czy krążeniem). Zainteresowanym polecamy m. in. specjalne kursy prowadzone przez Mazurskie Centrum Nurkowe (ceny takich szkoleń zaczynają się od 390 zł).

Może atrakcje, jakie oferuje Giżycko zimą, zaszczepią w Was nowe pasje?
 
Warto zobaczyć
Warto wiedzieć
Kalendarz imprez w Giżycku w 2017 r

Zobacz co się dzieje  w Giżycku i okolicach w maju, czerwcu oraz w wakacje  2017 !
Koncerty, kino letnie, zloty,  festiwale, maratony, turnieje - dzieje się :)

[#Giżycko #Rydzewo #Miłki #Wilkasy #Ryn]

czytaj więcej
Piłkarski Turniej Gwiazd

Piłkarski Turniej Gwiazd” połączony z akcją charytatywną.

Zbiórka pieniędzy dla giżycczanina Adriana Jarosza.

Data i godzina: 14 maja (niedziela), godz. 14.30

Miejsce: Boisko Orlik przy SP7

czytaj więcej
Giżycko – szlaki rowerowe

Jeśli jesteś miłośnikiem aktywnego spędzania czasu, z pewnością zainteresują cię szlaki rowerowe w okolicach Giżycka – nigdzie bowiem nie odetchniesz tak, jak na malowniczych Mazurach. Pamiętaj o rozgrzewce i napompowaniu opon w rowerze – przed tobą mnóstwo pięknych miejsc. Zapoznaj się z naszymi propozycjami i... w drogę!

czytaj więcej
Giżycko - szlaki kajakowe
Jeśli planujesz urlop na Mazurach i jesteś miłośnikiem aktywniejszego niż wylegiwanie się na plaży spędzania czasu, skorzystaj z naszych propozycji sz...
czytaj więcej
Giżycko - wędkarstwo
Wielkie Jeziora Mazurskie stanowią nie lada gratkę dla wędkarzy. Na terenie powiatu giżyckiego znajduje się aż 38 jezior. Na części z nich możliwy jes...
czytaj więcej
Warto wiedzieć - zobacz więcej

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Gizycko.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!