Giżycko - oceny wg. turystów:
średnia 4.06 na podstawie 12 opinii

Szlaki kajakowe w okolicach Giżycka – coś dla każdego

Wyjeżdżając na wakacje na Mazury, dobrze jest zaplanować czas tak, by jak najwięcej skorzystać z bliskości jezior, malowniczych rzek i piękna natury. A jak być bliżej wody, jeśli nie w kajaku? Możemy wybierać spośród wielu tras o różnych stopniach trudności, jeśli naszą bazą wypadową jest Giżycko czy Węgorzewo. Przygotowaliśmy dla Was najlepsze naszym zdaniem szlaki kajakowe w okolicach Giżycka.

                                                                                                                                                                fot. Pixabay.com

SZLAK KAJAKOWY ŻÓŁTY

Trasa: Giżycko — jez. Wojnowo — Jeż. Buwełno — Ublik Mały
Przemierza przez 5 jezior: Niegocin, Wojnowo, Buwełno, Ublik, Ublik Mały
Długość trasy: 14 km
Polecany dla: każdego ;)

Jeśli jesteście początkującymi kajakarzami i dopiero zaczynacie swoją przygodę z wiosłowaniem, to doskonały szlak kajakowy dla was. Jest dość prosty i nawet kompletni laicy spokojnie sobie z nim poradzą. Jego pierwsza część wiedzie przez jezioro Niegocin nad którym położone jest Giżycko i ma długość 7,5 km. Należy płynąć trzymając się lewego brzegu, aż dotrzemy do wąskiego momentu, gdzie Niegocin łączy się z jeziorem Wojnowo. Później będziemy płynęli przez jeziora rynnowe. Po 5 km znajdziemy się na małym kanale, które łączy szlak z jeziorem Buwełno.

Płyńcie uważnie! po minięciu kolejnych 5,5 km trzeba wypatrywać po lewej, gdzieś w małej zatoczce, wejścia do strugi, która łączy z jeziorem Ublik. Nie będzie łatwo, bo jest ukryte w trzcinie. Teraz przez chwilę będziemy płynąć pod prądu w cieniu drzew. Chwilę później należy schylić się nieco, by zmieścić się pod mostem :) Za ok. 600 m wypłyniemy na wody jeziora. Musimy je przepłynąć i skierować się do ośrodka wypoczynkowego po drugiej stronie zbiornika. Tam z kolei schowany jest w trzcinach krótki wodny tunel, który doprowadzi nas do jeziora Ublik Mały. Słynie ono z krystalicznie czystej wody i bywa nazywane Zielonym Jeziorem. U kresu tego jeziorka kończy się szlak kajakowy żółty.

                                                                                                                                   fot. Pixabay.com

SZLAK KAJAKOWY GRANATOWY

Trasa: doliną rzeki Sapiny
Przemierza przez 6 jezior: Kruklin, Patelnia, Gołdopiwo, Wilkus, Pozezdrze, Stręgiel
Długość trasy: 32,5 km
Polecany dla: rodzin z dziećmi, początkujących kajakarzy

Innym łatwym szlakiem jest szlak kajakowy rzeki Sapiny. Polecamy go na spływy rodzinne, bo wydaje nam się, że sprostają mu nawet początkujący, a jest niezwykle interesujący. Płynie się na przemian jeziorami i rzeką.
Można też ustalić wariant długości trasy w zależności od naszych możliwości i oczekiwań.

Jeśli zdecydujemy się na pełny spływ, będzie miał on długość ok. 32,5 km i zacznie się na jeziorze Kruklin (Giżycko jest od niego oddalone o ok.12 km). Polecamy zaplanowanie takiego spływu na dwa dni – na nocleg najlepiej zatrzymać się w miejscowości Kruklanki, dookoła jeziora Gołdopiwo działa kilka ośrodków wypoczynkowych.
Będziemy płynąć jeziorami Patelnia, Gołdopiwo, Wilkus, Pozezdrze i Stręgiel.

Ochrona tak cennego przyrodniczo regionu, jakim są Mazury, wymusiła tu pewne ograniczenia. Wszystkie należą do strefy ciszy, co oznacza, że nie wolno tam wytwarzać hałasu powyżej 45 dB. Ale spokojna rozmowa jest dozwolona, nie ma strachu ;)  

Etap z jeziora Kruklin do jeziora Patelnia znajduje się w całości w lesie - jest przepięknie. By dotrzeć do jeziora Gołdopiwo, przepłynąć musimy przez całe Kruklanki. Będąc już na nim, należy trzymać się lewego brzegu i poruszać się w kierunku północnym do śluzy w Przerwankach, do której dotrzemy po 6 km. Dalej przez chwilę będziemy znów płynąć rzeką, aż osiągniemy jezioro Wilkus. Tu z kolei trzymajmy się prawego brzegu. 3,5 km dalej szlak znów wyjdzie na rzekę i zaprowadzi nas do jeziora Pozezdrze, znacznie większego, które musimy pokonać, płynąć na północ. Po 2 km wiosłowania przez jezioro czeka nas najdłuższy etap rzeczny na naszym szlaku kajakowym, w 2/3 schowany w lesie. Tym najdłuższym odcinkiem rzeki (ok. 5 km) dopłyniemy do jeziora Stręgiel, gdzie trzymać się trzeba lewego brzegu. Po 3 km znajdziemy się na rzece w Ogonkach - to meta naszej wyprawy! Było ciekawie? Zobaczyliśmy po drodze Mazury w całej krasie ;) Do Giżycka jest stąd 19 km, do Węgorzewa – 8 km.

                                                                                                                                                               fot. Pixabay.com

SZLAK KAJAKOWY NIEBIESKI

Trasa: Ryn - Zielony Gaj - Szymonka - Rydzewo - Wilkasy - Giżycko (przez jeziora Ziemi Giżyckiej)
Przemierza przez 10 jezior: Ryńskie, Tałty, Tałtowisko, Szymoneckie, Jagodne, Boczne, Niegodno, Kisajno, Dobskie, Dargin
Długość trasy: 80 km
Polecany dla: bardziej wdrożonych kajakarzy.

Giżycko ma też w zanadrzu coś dla tych, którzy w kajaku spędzili w swoim życiu sporo czasu, a idealny urlop wyobrażają sobie w całości na kajakowych trasach. Szlak kajakowy jeziorami Ziemi Giżyckiej (czasem nazywany też Szlakiem Krzyżaków) liczy sobie 80 km i zajmie nam dobrych kilka dni - ale będzie to czas obfitujący w niesamowite widoki i przeprawę przez niezwykle atrakcyjne okolice.

Zaczyna się w Rynie, oddalonym od Giżycka o 20 km na zachód. Najpierw płyniemy jeziorem Ryńskim w kierunku południowym, by dotrzeć do jeziora Tałty. Tam lewym brzegiem powinniśmy dopłynąć do Kanału Tałckiego, łączącego ten zbiornik z jeziorem Tałtowisko - ten pierwszy odcinek ma długość 14 km.  Później należy przeciąć jezioro Tałtowisko, mijając wieś Zielony Gaj i wpłynąć na kanał Mioduński. Ten zawiedzie nas do wsi Szymonka, gdzie polecamy uzupełnić zapasy. To też dobre miejsce, by zatrzymać się na nocleg. Później kierujemy się na północ z jeziora Szymoneckiego do jeziora Jagodne. 7 km dalej znajdziemy się na kanale Kula.

                                                                                                                                                         fot. Pixabay.com

Kolejnym zbiornikiem na naszym szlaku kajakowym będzie jezioro Boczne, nad którym położona jest wieś Rydzewo, bardzo chętnie odwiedzana przez turystów. Później wypłyniemy na wody jeziora Niegodno i znajdziemy się o 8 km od Giżycka – radzimy płynąć lewym brzegiem. Po minięciu wsi Wilkasy osiągniemy Giżycko, gdzie należy wpłynąć na Kanał Łuczański. Nim dopłyniemy do jeziora Kisajno, pełnego malowniczych wysepek, na których swoje siedliska mają wodne ptaki. Teraz powinniśmy przepłynąć 10 km trzymając się prawego brzegu i dotrzeć do półwyspu Królewski Róg, a potem skręcić w lewo w stronę kolejnego półwyspu, zwanego Fuledzkim Rogiem. Za nim naszym oczom ukaże się jezioro Dobskie. To największe siedlisko kormoranów, jakim mogą pochwalić się Mazury. Z Dobskiego wpłyniemy niebawem na jezioro Dargin.

To już końcówka naszego szlaku kajakowego i mamy dwie możliwości – albo popłynąć na północ i odwiedzić Węgorzewo, albo zawrócić wzdłuż brzegu, cofając się w kierunku na Giżycko. Wybór należy do Was - zależy, jakie macie dalsze plany ;) Odległość do obu miejscowości z tego miejsca jest zbliżona. 

Inne ciekawe szlaki kajakowe w Giżycku i okolicach:

  • szlak kajakowy brązowy: Giżycko - jezioro Dejguny - Giżycko (32 km)
  • szlak kajakowy czerwony: śladami Galindów (30 km)

     

 

Warto zobaczyć
Warto wiedzieć
Wilczy Szaniec - tajemnice kwatery Hitlera w sercu Mazur

Wilczy Szaniec (Wolfsschanze), to jedno z najbardziej tajemniczych i fascynujących miejsc związanych z II wojną światową. Położony w gęstym lesie Gierłoż na Mazurach, kompleks ten służył jako główna kwatera Adolfa Hitlera. To tutaj podejmowano kluczowe decyzje wojenne, a także doszło do słynnego zamachu na życie Führera.

czytaj więcej
Szkwał na Mazurach - co warto wiedzieć?

Szkwał na Mazurach to wydarzenie, które może być niebezpieczne dla żeglarzy. Oto kilka wskazówek, jak się zachować w takiej sytuacji.

czytaj więcej
Mazurska Pętla Rowerowa

Mazurska Pętla Rowerowa to nowa, 310-kilometrowa trasa rowerowa w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, oferująca zróżnicowane nawierzchnie i bogatą infrastrukturę dla rowerzystów. Zapraszamy do odkrywania malowniczych krajobrazów Mazur i korzystania z licznych Miejsc Obsługi Rowerzystów oraz wież widokowych.

czytaj więcej
Twierdza Boyen - perła militarnej architektury Giżycka
Twierdza Boyen to największa atrakcja Giżycka, która zaskakuje na każdym kroku. Zbudowana na obszarze ponad 100 hektarów, obejmuje 6 bastionów, 4 bram...
czytaj więcej
Smaki Mazur: tradycyjne przysmaki i kulinarne skarby
Wyjątkowe smaki Mazu - unikalne potrawy, które odzwierciedlają jego tradycje i kulturę. Wśród nich szczególne miejsce zajmują brukowiec i sękacz, któr...
czytaj więcej
Warto wiedzieć - zobacz więcej

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Gizycko.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!